Informacje ogólne

Stadion Sportowy znajduje się przy ul. Sportowa 1. w Łaszczowie.

Obiekt zajmuje 1,9260 ha. Wyposażony w dwie oddzielne szatnie, trybunę, boisko do gry w piłkę nożną oraz kort tenisowy. Przy Stadionie znajduje się plac zabaw dla dzieci, zewnętrzna siłownia oraz “Letni Kącik”.

Obiekt w całości jest ogrodzony oraz monitorowany.

Wykorzystanie obiektu


ŁKS KORONA

“Historia Łaszczowskiego Klubu Sportowego KORONA”

Początki rozwoju piłki nożnej w Łaszczowie sięgają okresu międzywojennego. Wówczas Grupa Miłośników Piłki Nożnej organizowała się i rozgrywała mecze.
Spotkania te miały charakter partnerski. Odbywały się one w Uhnowie – obecnie miejscowość ta leży na Ukrainie, w Tomaszowie Lubelskim oraz w Tyszowcach.
Prekursorami tej grupy byli min. Karol Byś, Marian Paczkowski oraz Wincenty Dublowski, który był jednocześnie organizatorem i opiekunem. Wybuch II Wojny Światowej wstrzymał rozwój i uczestnictwo w rozgrywkach Łaszczowską drużynę.
Po wojnie w latach 70-tych powstała drużyna, która zrzeszona została do Ludowych Zespołów Sportowych i zaczęła uczestniczyć w rozgrywkach ligowych od najniższej Klasy “C”.
Po kilku latach gry drużyna awansowała do Klasy “B”.
W roku 1978 Klub LZS Łaszczów uzyskał historyczny awans do “A” Klasy. Drużynę, która zdobyła upragniony awans reprezentowali następujący zawodnicy:
Prezes-Kierownik Stanisław Mac,
Sławomir Łasocha,
Zbigniew Bucior,
Marian Rawiak,
Zbigniew Nowosad,
Krzysztof Kawalec,
Stanisław Jaryna,
Krzysztof Hawrylak,
Marian Łaba,
Kazimierz Tucki,
Roman Gancarz,
Piotr Dworniczuk,
Jerzy Stefański.
Przygoda gry w “A” Klasie trwała niestety krótko, bo w 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego Klub zawiesił działalność.
Przerwa trwała do roku 1990, kiedy to Zbigniew Jaworski i Robert Pytlik postanowili reaktywować drużynę, która rozpoczęła rozgrywki znów od najniższej Klasy “B”.
Po kilku udanych sezonach drużyna awansowała do “A” Klasy.

W roku 1995 na mocy decyzji Wojewody Zamojskiego do Rejestru Stowarzyszeń Kultury i ich Związków wpisano Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą
Łaszczowski Klub Sportowy
“KORONA” Łaszczów.
Nowy Klub przyjął barwy żółto-niebieskie.
Prezesem został Jan Kowalczyk,
zaś stanowiska trenerów objęli Kazimierz Tucki i Cezary Bednarski.
Po kilku latach sezon 1997/1998 dla KORONY okazał się szczęśliwy.
Drużyna w składzie:
Dariusz Koza, Grzegorz Borowiak, Dariusz Swatowski, Wojciech Koza, Janusz Cieśla, Robert Radziejewski, Grzegorz Furgała, Bogdan Herda, Mariusz Bogdanowicz, Robert Tama, Janusz Wronka, Marcin Sadowski, Grzegorz Sadowski, Antoni Szczupak, Mariusz Nowosielecki, Adam Górnik, Stanisław Kwiatkowski, Andrzej Seń
uzyskała awans do IV Ligi Międzyokręgowej Świętokrzysko-Lubelskiej.
Gra na boiskach czwartoligowych okazała się dla KORONY zbyt bolesna, gdzie przyszło się mierzyć z drużynami mocniejszymi, niekiedy z przeszłością III Ligową.
Pomimo wzmocnienia kilkoma piłkarzami jak:
Grzegorza Nowosada, Ireneusza Barana, Piotra Orzechowskiego, Jacka Gontarza, Ronalda Maziarka, Adama Pogłodzińskiego
i Tomasza Pakuły
na koniec sezonu drużyna zajęła ostatnie miejsce w tabeli i musiała się pogodzić z degradacją do klasy okręgowej.
Sezon gry w klasie okręgowej znów dał awans do IV Ligi.
Po kolejnej reorganizacji rozgrywek tym razem KORONA grała już z drużynami z Województwa Lubelskiego, ale również silnymi z przeszłością gry w wyższych Ligach takich jak:
MOTOR LUBLIN, AVIA ŚWIDNIK,
STAL KRAŚNIK.
Niestety i ta przygoda czwartoligowa zakończyła się spadkiem do klasy okręgowej w której to gra do chwili obecnej.

Piłka nożna w Łaszczowie to nie tylko drużyna męska ale również kobiet.
Podczas Wojewódzkiego Święta Sportu organizowanego przez Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, gdzie nasza drużyna kobiet zajęła pierwsze miejsce, zrodził się pomysł powołania drużyny.
Burmistrz Łaszczowa Cezary Girgiel wyraził zgodę, aby taką drużynę powołać
i zgłosić do rozgrywek.
Prezes Wojciech Wronka przystąpił do organizacji kadry kobiet, a pan Tomasz Bober lokalny przedsiębiorca postanowił objąć drużynę sponsoringiem.
W sezonie 2010/2011 nastąpił debiut drużyny w najniższej III Lidze Lubelskiej. Potencjał drużyny, który udało się złożyć był na tyle mocny, że po dwu sezonach dziewczyny awansowały do I Ligi.
Gra w I Lidze była już dużym wyzwaniem dla naszej drużyny i na koniec musiały opuścić szeregi I Ligi, by po roku pobytu w II Lidze znów powróciły na zaplecze EXTRAKLASY.
Duże roszady w składzie, wyjazdy zawodniczek na studia oraz mała frekwencja na treningach spowodowało, że postanowiono wycofać i nie zgłaszać drużyny do rozgrywek na kolejny sezon 2016/2017.

Obecny sezon 2021/2022 Łaszczowski Klub Sportowy KORONA to drużyna Seniorów grająca w klasie okręgowej, drużyna Juniorów Starszych oraz Trampkarzy Młodszych, które uczestniczą w Rozgrywkach Ligowych Zamojskiego Okręgowego Związku
Piłki Nożnej.

Autor: Kazimierz Tucki